وزیر نفت در پایان اجلاس سران جی یی سی اف: جی یی سی اف گام به گام به بلوغ خود نزدیک می شود

سه شنبه سوم آذر ماه 1394

وزیر نفت آخرین جمع بندی اجلاس سران جی یی سی اف را در جمع خبرنگاران تشریح کرد.

وزیر نفت با بیان این که کارکردهای جدیدی در این اجلاس بیان و گامی رو به جلو برداشته شد، گفت: جی یی سی اف گام به گام به بلوغ خود نزدیک می‌شود و افق آینده آن نیز روشن است.

وی به نزدیکی اجلاس صادرکنندگان گاز با برگزاری اجلاس کاپ٢١، اشاره کرد و گفت: گاز امروز پاکترین سوخت محسوب می‌شود که این موضوع نیز در آن اجلاس دارای اهمیت است.

وی با بیان این که سهم روسیه در زمینه صادرات گاز با ایران در بازارهای جهانی قابل قیاس نیست، گفت: سهم ما در این بازار کم است و باید سهم بیشتری را کسب کنیم، به نظر من بازارهای کشورهای همسایه و جنوب خلیج فارس تا حدود زیادی بازار اختصاصی ایران است، اما بازارهای ال ان جی و صادرات به اروپا جزو بازارهای رقابتی به شمار می آید، وانگهی نباید فراموش کنیم که رقابت به معنای اختلاف نیست.

زنگنه  تاکید کرد: زندگی و تجارت در صنعت نفت و گاز بر بنیان رقابت نهادینه شده است.

وزیر نفت گفت: صادرکنندگان گاز مشکلات قیمتی و رقابت با یکدیگر را همواره با هم خواهند داشت، ضمن این که هم اکنون در بازار گاز در دنیا مسئله قراردادهای بلندمدت با قیمتهای فیکس قدیمی در حال بر افتادن است، اگر دقت کنید این موضوع در صحبتهای چند تن از سران و وزرای کشورهای عضو هم بود.

وزیر نفت ادامه داد: هم اکنون بازار نفت در دنیا به صورت آزاد و در برخی نقاط به صورت بورسی فعالیت می کند، از این رو قیمت نفت را بازار تعیین می کند با وجود این که کشورها با عرضه و تقاضا می توانند تا حدی بر قیمتها تاثیرگذار باشند.

زنگنه با تاکید بر این که شرائط و خواص بازار گاز به سرعت در حال نزدیک شدن به شرائط کنونی بازار نفت است، گفت: رقابت با حاملهای انرژی بخصوص زغال سنگ از جمله چالشهای کشورهای تولید کننده گاز به شمار می آید.

زنگنه به همکاریهای گازی ایران با کشور روسیه اشاره کرد و گفت: ما روسیه را شریک خود می‌بینیم، در مورد سوآپ گاز با روسیه مذاکره می‌کنیم، همچنین در مورد اجلاس آتی و در مورد قراردادهای نفتی ابراز علاقه کرده ایم که با روسیه همکاریهای خود را گسترش دهیم.

وزیر نفت افزود: گاز پاکترین حامل انرژی است  و مهم است که در آینده از انرژیهای تجدیدپذیر باید بیشتر حمایت شود هرچند که تا سال ٢٠٣٠ استفاده از این انرژیها به ١٠ درصد هم نمی رسد.

وی ادامه داد: سوختهای فسیلی همچنان نقش آفرین هستند و نفت خام، گاز طبیعی و زغال سنگ بیشترین سهم را دارند و باید گفت که تقاضا برای زغال سنگ در اروپا در حال افزایش است و با وجود این که زغال سنگ آلاینده است ولی به این دلیل که ارزانتر است تقاضا برای آن بیشتر است.

زنگنه تصریح کرد:  اکنون در بازارهای اروپا زغال سنگ در حال رقابت با گاز طبیعی است .

وی افزود: جی. یی. سی . اف با همکاری و تبادل اطلاعات و مدلهای فنی در بازار نقش دارد و الان مهمترین نهاد در موضوع گاز است اما هنوز در بازار تاثیر گذار نیست.

وزیر نفت درباره بیانیه سومین اجلاس کشورهای صادرکننده گاز گفت: در این بیانیه به موارد مختلفی از جمله محکوم کردن تحریمهای بین المللی، ضرورت تبادل اطلاعات،همکاری فنی میان اعضای جی یی سی اف، همچنین انتقال فناوری وضرورت سرمایه گذاری و توجیه آن در صنعت گاز اشاره شده است.

وزیر نفت درباره قیمتگذاری گازطبیعی به وسیله جی یی سی اف،اظهار کرد: جی یی سی اف هنوز به مرحله ای نرسیده است که در آن از قیمتگذاری حرف بزنیم. برای قیمتگذاری باید ابزار داشت.

زنگنه در مورد انتخاب عادلی به دبیر کلی جی یی سی اف نیز گفت: وی فردی شایسته است و در دو سال گذشته خوب عمل کرده و به رشد جی یی سی اف کمک کرده است.

وی تصریح کرد: اساسا باید مجموعه ای از نیروها در کشور تربیت شوند که بتوانند در سازمانهای بین المللی کار کنند.

وزیر نفت درباره گفتگوهای خود با وزیر انرژی عمان نیز اظهار کرد:محور گفتگوها با این کشور درباره خط لوله ، تجارت گاز  و خرده فروشی آن بود.

وی تصریح کرد: ما وارد بازار عمان و بازار خرده فروشی گاز آن می شویم.

زنگنه درباره قیمتگذاری گاز گفت: همیشه گفته ام در صادرات گاز،قیمت اولیه مهمترین موضوع نیست،بلکه وصل شدن به بازار و سهم گرفتن در این بازار مهم است.

 

طراحی و تولید : واحد فناوری اطلاعات اداره کل روابط عمومی وزارت نقت

TinyTick 1.1